Choď na obsah Choď na menu
 


Zákon padajúceho .....

12. 8. 2012

keď sa niekomu podarí vtipne opísať realitu...

Zákon padajúceho hovna býva oficiálne nazývaný aj prenášanie zodpovednosti na nižšie zložky alebo služobný postup, čo však nie celkom vystihuje jeho podstatu. Ide o základný zákon fungovania hierarchicky usporiadaných štruktúr, je podstatou byrokratického systému vlád, dokonale funguje v podnikoch (dnes firmách).

 

  Definície

 • Zákon - Trest alebo nepríjemná úloha (t.j. hovno) uložené vyšším organizačným zložkám padajú nadol až na najnižšiu zložku, ktorá ponesie následky.
 • Dôsledok - Čím z vyššia hovno padá, tým viac ľudí cestou a po dopade zašpiní.

  zakonpadajucehohovnaveu.jpg334px-zakon_padajuceho_hovna.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Príklad Zákona padajúceho hovna vo firme

Nie je to pravda, že väčšina manažérskych pozícií vo firmách je nahovno. Manažéri pribúdajú a fungujú vlastne na princípe zdôrazňovania svojej dôležitosti a potreby vymýšľaním rôznych kokotín, ktoré sa nazývajú „úlohy“ a „systémové zmeny.“

Predstavme si teda, že ráno ide paranoidný manažér do práce. Nevie, čo má robiť, len trpí strachom, že niekto príde na to, že nemá do čoho pichnúť a on príde o svoj (cca) dvadsaťnásobok životného minima. Na ceste je zápcha a jeho „osvieti myšlienka“, ktorú triezvo uvažujúci človek pozná pod názvom „kokotina“. S rozžiarenou tvárou príde do svojej kancelárie, rozbalí notbúk, programový balík Microsoft Office, mailového klienta a začne „pracovať na projekte“. Výsledkom je po čase to pravé nefalšované hovno, ktoré sa skladá z:

 1. niekoľkých vyjebaných Exceláckych tabuliek
 2. nová smernica vo Worde
 3. prezentácie 150 slajdov v Power Pointe

Štandardný Zákon padajúceho hovna funguje nasledovne:

 • Manažér spokojný so svojim dielom zvolá poradu so svojimi prvostupňovými manažérmi, na ktorej spustí svoju úchvatnú prezentáciu a vysvetlí nové vízie, misie a plány. Ide o šetrenie nákladov a pracovnej sily. Všetci sú tým nadšení a prijmú úlohy ako výzvu.
 • Prvostupňoví manažéri zvolajú poradu s druhostupňovými manažérmi, na ktorej vysvetlia vízie, misie a plány. Všetci sú nimi „nadšení“, chápu ich potrebu a prijmú úlohy.
 • Druhostupňoví manažéri zvolajú poradu s ďalším stupňom riadenia, na ktorej vysvetlia vízie, misie a plány. Nie celkom všetci sú nimi nadšení a aj tak to nevidno a prijmú úlohy.
 • ...porady a úlohy na ďalších (prípadných) stupňoch.
 • majstri (dnes známi ako teamleaderi) tieto zmeny uz nevítajú s velkým nadšením, pretože vedia, že to musia najnižšiemu stupňu odprezentovať a tí budú patrične nastatí.
 • Pracovníci na poslednom stupni (roboši, či iní pešiaci) prídu na to, že im zase niekto prijebal viacej roboty, no platu viacej za to nie je. Ešte je k tomu dáka nová tabuľka, kde sa sledujú výsledky. Cieľ poznajú a tak sa registrované výsledky zhodujú s ním... nikto sa predsa nedá jebať za to, že nemá výsledky.
 • Výsledky sú dobré a tak sa prepustí pár pešiakov, „reštruktualizujú sa pracovné pozície“, lebo sa znížila prácnosť a náklady. Pár jedincov sa medzi časom dá vypísať na PN, odborne nazývané aj ako "hodiť marod", aby sa ochránili pred zhubným účinkom reštrukturalizácie a nemohli byť vyhodení. Toto je jediný prípad, keď sa negatívny účinok prejaví smerom nahor, pretože majster s polovičným týmom neprináša výsledky aké by mohol. Táto spetná väzba sa dá prirovnať výšplechu vody z toalety, ktorá síce rozmúti vodu, ale hovno zostane tam, kde je. --zemrem :D--

Po zhrnutí dôsledku tohto Zákona padajúceho hovna zistíme že:

 1. Pešiaci (roboši) majú viacej práce, lebo musia robiť podľa novej smernice
 2. Pešiaci (roboši) majú viacej práce, lebo ich počet zredukovali, aby mal manažér firmy hmatateľný výsledok v znížených nákladoch
 3. Do firmy pribudol nový manažér, ktorý má na starosti kontrolu nad novým systémom riadenia. Toho potom jebú za to, že niečo v novom systéme nefunguje.

Súčasné znenie zákona

V hierarchicky usporiadanej štruktúre:

 • čím z vyššia hovno padá, tým viac ľudí zašpiní,
 • na nižšie úrovne okrem hovien úplne zhora dopadajú aj menšie hovná produkované nižšími zložkami.

 

necyklopedia.sk - to je fakt uletená stránka. až príliš...